راه های ثبت شرکت در هند

تشکیل یک شرکت خصوصی در هند توسط یک فرد خارجی

ادغام یک شرکت خصوصی با مسئولیت محدود، ساده ترین و آسان ترین استراتژی برای ورود افراد و شرکت های خارجی است. سرمایه گذاری یک شرکت خارجی تا ۱۰۰ درصد می تواند بصورت اتوماتیک اتفاق بیافتد و هیچ نیازی به کسب مجوز از دولت مرکزی نیست. از این رو، تلفیق یک شرکت خصوصی با مسئولیت محدود به عنوان یک شرکت اقماری متعلق به یک شرکت خارجی مادر یا سرمایه گذاری مشترک، ارزان ترین، ساده ترین و سریع ترین استراتژی ورود به شرکت های خارجی و اتباع خارجی به هند است.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در یک شرکت خصوصی با مسئولیت محدود

در اکثر بخش­ها، سرمایه گذار خارجی می تواند تا ۱۰۰ درصد شرکت را در هند سرمایه گذاری کند. بخش­های محدودی وجود دارد که سرمایه گذار خارجی برای ورود در آن­ها نیاز به مجوز از دولت مرکزی دارد. مواردی که نیازمند تصویب یا مجوز دولت است در زیر آمده است:

 1. بخش نفت (به جز برای پالایش نفت در بخش خصوصی)، خطوط لوله گاز طبیعی / LNG
 2. سرمایه گذاری در شرکت های زیربنایی
  ۳. صنایع دفاع و صنایع استراتژیک
  ۴. مواد معدنی اتمی
  ۵. رسانه­های چاپی
  ۶. پخش
  ۷. خدمات پستی
  ۸. خدمات پیک
  ۹. ایجاد و بهره برداری از ماهواره
  ۱۰. توسعه مجتمع­های شهری
  ۱۱. بخش چای
  ۱۲. شرکت­های نوسازی با ارزش بالا

 

 

 

 

مراحل مربوط به الحاق شرکت هندی با مسئولیت محدود به شرکت­ یا افراد خارجی

ساختار مدیریت و سهامدارن:

شرکت خصوصی با مسئولیت محدود باید حداقل دو سهامدار و دو مدیر داشته باشد.  یک سهامدار می­تواند یک شخص یا یک نهاد شرکتی باشد. در هر صورت مدیر باید یک شخص باشد. اتباع خارجی می­توانند به عنوان مدیر یک شرکت خصوصی با مسئولیت محدود در هند فعالیت کنند. مدیریت هیئت مدیره این شرکت باید با یک شهروند هندی مقیم در هند باشد. مدیرعامل می­تواند هندی باشد ولی لزومی ندارد که او در شرکت سهامدار باشد. ۱۰۰ درصد سهام شرکت می­تواند بین شرکای خارجی تقسیم شده باشد. شرکت­های با مسئولیت محدود در هند می بایست حتما و حداقل دو سهامدار داشته باشند لذا یک شخص حقوقی یا یک فرد حقیقی نمی تواند تمامی سهام را داشته باشد.

ساختار شرکت­های هندی با ذینفعان خارجی

 

دریافت امضا دیجیتال برای مدیران خارجی:

امضای دیجیتال برای ثبت اسناد، مستند سازی مستمر و به جهت استناد به آن­ها ضروری است. از این رو امضای دیجیتال می بایست برای همه­ی مدیران شرکت گرفته شود. در ادامه اسناد و موارد مورد نیاز برای گرفتن امضای دیجیتال توسط یک فرد خارجی آمده است:

فرد خارجی مقیم کشوری باشد که همان ملیت را دارد (در اینجا که ایران موضوع بحث است و امضا کننده­ی کنوانسیون لاهه نیست):  برای تائید و گواهی روی اپلیکیشن DSC ، هویت، آدرس و عکس باید در دفتر اسناد رسمی کشور خارجی بصورت محضری ثبت شود و بصورت کنسولی توسط فرد ذیصلاح در کشور خارجی تائید شود.

اسناد مورد نیاز: پاسپورت، فرم درخواست با عکس (همه تایید شده).

فرد خارجی مقیم هند باشد: مدارک زیر باید به تائید سفارت فرد درهند برسد:

۱.گواهی اجازه اقامت که توسط افسر ثبت اتباع خارجی اداره مهاجرت هندوستان تائید شده باشد

۲.پاسپورت   ۳.ویزا    ۴.فرم درخواست با عکس (تائید شده)

فرد با ملیت خارجی که نه در هند ساکن است نه در کشوری که ملیت آن را دارد؛ اسناد زیر باید توسط سفارت محلی کشوری که شخص متعلق به آن است، تایید شود:

گذرنامه – ویزا – فرم درخواست با عکس (تایید شده)

دریافت شماره شناسایی مدیر و تایید نام

امضای دیجیتال برای مدیران، بابت شرکت مد نظرشان یکبار تعریف می شود. شماره شناسایی مدیر (DIN) باید برای همه مدیران دریافت شود. همانطور که در قانون شرکت ها، ۲۰۱۳ آمده است که برای هر فردی که قصد دارد مدیر یک شرکت در هند باشد یک شماره شناسایی مدیر(DIN)  مورد نیاز است. برای یک بار، دو شماره DIN در دسترس خواهد بود که به منظور شرکت پیشنهاد شده تصویب می شود.

ثبت نام برای شرکت خصوصی اقماری با مسئولیت محدود

در صورت گرفتن تصویب­نامه، اسناد الحاقی شرکت را می­توان توسط وزارت امور شرکت­های هند ثبت کرد. اسناد الحاق که می بایست ثبت گردند شامل: استشهادیه، اظهارنامه از طرف مدیران،  برگه تائیدیه قضایی MOA (روزنامه رسمی)، اساسنامه شرکت AOA و آدرس ثبتی دفتر.

استشهادیه و اظهارنامه مواردی از مدیران را شامل می شود که می بایست بصورت خود اظهاری و محضری ثبت شوند (برای هریک از مدیران چه هندی چه خارجی).

برگه تائیدیه قضایی MOA (روزنامه رسمی) و اساسنامه شرکت AOA  

با تصویب برگه تائیدیه قضایی MOA (روزنامه رسمی) و اساسنامه شرکت AOA، سهامداران عضو (هریک از افراد یا شرکت های خارجی یا افراد و شرکت های هندی) منظورشان از شراکت و یکی شدن را مشخص می­کنند تا موضوع همکاری ها برای سهام داران واضح شده باشد.

در اینجا موضوع امضای برگه های MOA و AOA توسط فرد خارجی در هند است:

سپس امضای مدیر خارجی باید توسط دفتر اسناد رسمی آن کشور یا توسط افسران سفارت تأیید شود. یک کپی از ویزای تجاری معتبر به هند باید ضمیمه شده باشد.

در صورتی که فرد خارجی، مقیم کشوری غیر از هند باشد و بخواهد برگه­های مشترک MOA و AOA را امضا کند:

امضای مدیر، مستندات هویت او و مدارک مورد نیاز می بایست توسط دفتر اسناد رسمی کشور تأیید شوند و گواهی دفتر اسناد رسمی باید توسط یک نماینده دیپلماتیک یا کنسولگری تأیید گردد. هنگام ارائه اسناد مذکور، همراه با درخواست الحاق شرکت به مسئول ثبت شرکت ها، اگر اسناد تحویلی مورد پذیرش باشند یک شماره بابت ثبت شرکت با مسئولیت محدود به متقاضی داده خواهد شد.

پس از دریافت گواهی الحاقیه، شرکت هندی می تواند برای گرفتن PAN کارت اقدام کند، و برای شرکت یک حساب بانکی در هند بازکند.