گام اول

برای درک اهمیت تحقیقات بازاریابی در صادرات ، پیش از هر چیزی باید بدانید که تحقیقات بازار چیست؟ مطالعه بازار صرفاً مربوط به یک فعالیت یا روش خاص نیست بلکه به تمام تلاش‌هایی گفته می‌شود که کسب و کارها برای دستیابی به اطلاعات درباره مشتریان هدف و شناسایی هر چه بیشتر آنها انجام می‌دهند.

برای رسیدن به صادرات به کشورهای دیگر لازم است در گام اول نسبت به بازار هدف خود اطلاعات کاملی داشته باشید.

تحقیقات بازار یک فرآیندی است که طی آن شما سعی در شناخت مشتریان بالقوه و بالفعل خود خواهید داشت. سعی می‌کنید اطلاعاتی راجع به مشتریان محصولات و خدمات خود پیدا کنید و آگاه شوید که احتمالا مشتریان شما در برابر یک محصول و یک خدمات چگونه فکر کرده و چه واکنشی نشان می‌دهند.
تحقیقات بازار از کارهای ساده شروع شده و به مراحل پیشرفته‌تری منتهی می‌شود. برای مثال زمانی که شما راجع به قیمت و کیفیت محصول رقبای خود پرس و جو می‌کنید، به طور مداوم از مشتریان خود می‌پرسید که چه نظری راجع به محصولات و خدمات شما دارند و یا نقاط ضعف و قدرت محصول و خدمات خود را از نگاه آن‌ها می‌پرسید، شما در حال انجام تحقیقات بازار به روش ساده هستید.

 

دلایل اهمیت تحقیقات بازار

۱٫ پیدا کردن فرصت‌های کسب و کار

پس از انجام دستورالعمل تحقیقات بازار ، مشخص می‌شود که قرار است چه افرادی را جذب کسب و کارتان کنید (مشتریان هدف)، کجا می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید (کانال‌های بازاریابی) و این افراد به چه چیزهایی علاقمند هستند. وقتی این موارد مشخص شدند، می‌توانید به راحتی فرصت‌های موجود برای کسب و کارتان را پیدا کنید.

روابط کاری با سایر کسب و کارها، بروزرسانی و ارتقای محصولات متناسب بازار هدف و پیدا کردن محل یا بازارجدید برای فروش محصولات

۲٫ کاهش خطرات کسب و کار

متاسفانه طبق داده‌های دفتر آمار کار آمریکا، حدود نیمی از کسب و کارها موفق نمی‌شوند تا ۵ سال دوام بیاورند. راه کسب اطمینان از حفظ فعالیت خود به مدت طولانی، داشتن یک جریان درآمدی ثابت است. برای رسیدن به این هدف باید تحقیقات بازار را انجام دهید.

تحقیقات بازار باعث می‌شود که با بررسی نظرات و نیازهای مشتریان فعلی و آینده اطمینان پیدا کنید که هنوز هم در برآورده کردن نیازها و خواسته‌های آن موفق هستید. برای رسیدن به این هدف، بهتر است از اقدامات ذیل استفاده کرد:

  • قبل از تولید و عرضه محصولات و طرح‌های جدید، آنها را تست کنید.
  • دلیل عدم خرید مستمر مشتریان را بررسی کنید.
  • درمورد بخش های مشکل آفرین شرکت عارضه یابی کنید.

۳٫ تولید محتوای تبلیغاتی مناسب

اگر در انتخاب عکس یا متن برای آگهی‌های تبلیغاتی، وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی دچار شک و تردید هستید، با مطالعه کامل بازار متوجه می‌شوید که دقیقاً باید چه کاری انجام دهید. چون با مطالعه بازار، مشتریان مورد نظر شما علایق، سلیقه ها، خواسته ها، نیازها و مشکلاتشان را به شما اعلام می‌کنند، شما دقیقاً متوجه خواهید شد که هنگام تولید محتوای بازاریابی باید چه چیزهایی را، چگونه بیان کنید.

 

۴٫ یافتن محل‌های مناسب برای تبلیغ

یکی از مشکلاتی که کسب و کارهای کوچک با آن روبرو هستند، محدودیت بودجه است. به همین دلیل باید از بودجه بازاریابی به بهترین شکل ممکن استفاده کنید تا به بهترین نتایج برسید. تحقیقات بازار آنلاین به شما کمک می‌کند کانال‌هایی را برای بازاریابی انتخاب کنید که احتمال حضور مخاطبین مورد نظر شما در این کانال‌ها و مشاهده پیام شما توسط آنها زیاد است.

 

۵ فروش بیشتر نسبت به رقبا

کسب و کاری که مشتریانش را بهتر بشناسد، بیشتر به موفقیت می‌رسد. اگر بتوانید در پیدا کردن نیازهای مشتریان و برآورده کردن این نیازها از رقبا پیشی بگیرید، شانس شما برای پیروزی در این رقابت بیشتر می‌شود.

۶٫ تعیین اهدافی بهتر برای کسب و کارتان

وقتی صاحبان مشاغل برای کسب و کارشان هدف مخشص می‌کنند، معمولاً این هدف به رشد فروش یا جذب مشتری بیشتر مربوط است. اما بدون مطالعه بازار نمی‌توانید تشخیص بدهید که آیا هدفتان قابل دستیابی است و اینکه چطور می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

مثلاً ممکن است هدف شما دوبرابر کردن فروش تا پایان سه ماهه بعدی سال باشد. اگر مطمئن نباشید که آیا اندازه بازار هدف بیشتر از دو برابر تعداد مشتریان فعلی شما است، چطور می‌توانید قابل دستیابی بودن این هدف را مشخص کنید؟ بدون دانستن اندازه و ظرفیت بازار مورد نظرتان، شما فقط اهداف دلخواه خودتان را تنظیم می‌کنید.

با تحقیقات بازار می‌توانید مسیر رشد و افزایش تعداد مشتریان خودتان را مشخص کنید. مثلاً آیا می‌خواهید مشتریانتان از طریق یکی از بخش‌های بازار که در آن حضور نداشته اید، رشد کنند؟ یا آیا هنوز جای کافی برای رشد بین مشتریان فعلی شما وجود دارد؟

۷٫ ساده تر شدن تصمیم گیری

در هنگام اتخاذ تصمیم‌های سخت، نیاز به نمونه تحقیقات بازار انجام شده و دلیل اهمیت آن مشخص می‌شود. به جای گرفتن تصمیم‌های بی پایه و اساس برای کسب و کارتان، همیشه می‌توانید به گزارش مطالعه بازار رجوع کنید. آیا با توجه به این گزارش، تصمیم جدید شما را به مشتری بیشتر می‌رساند؟ آیا امکان دستیابی به افراد بیشتری که احتمال خرید آنها زیاد است، وجود دارد؟ آیا برای مشتریان شما واضح و مسلم است که کسب و کارتان می‌تواند نیازهای آنها را برآورده کند؟

هر چند نمی‌توان تمام سوالات و مشکلات را با تحقیقات بازار حل کرد اما خیلی از آنها را می‌توان، از جمله اینکه:

  • بودجه تبلیغات یا بازاریابی را کجا خرج کنید؟
  • آیا برای محصول جدیدی که قصد تولید آن را دارید تقاضا در کشور هدف وجود دارد؟
  • تولید کدامیک از محصولات باید متوقف شود و کدامیک باید بهبود پیدا کند؟
  • چطور پیشنهادات و محصولاتتان صارداتی را قیمت گذاری کنید؟

 

 

کلام اخر

انجام تحقیقات بازار به شما کمک می‎کند دید دقیق‎تر و عمیق تری نسبت به جامعه هدف و مشتریان، نیازهای آن‌ها و البته خدمات و محصولات خود پیدا کنید. می‎توانید اطلاعات قابل توجهی را به دست آورده، آن‎ها را تجزیه تحلیل کرده و سپس تصمیم‌های مدیریتی صحیح و کاربردی بگیرید.

 

برای انجام تحقیقات بازار و مطالعات میدانی کشور هند، میتوانید از منو خدمات ما استفاده کنید.

 

(شماره تماس و  ایمیل ) پایین این مطلب در سایت ذکر شود.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.